تحقیق درباره ی سوره رعد + دانلود فایل

سوره رعد

سوره رعد داراي 43 آيه و در مكه بر پيامبر اكرم‌نازل شده است‌.

سوره رعد، پس از اشاره به حقانيت و عظمت قرآن‌، به بيان آيات توحيد و اسرار آفرينش كه نشانه‌هاي ذات پاك خداوند متعال‌، هستند مي‌پردازد. گاهي از برافراشتن آسمان‌هاي بي‌ستون‌، سخن مي‌گويد و زماني از تسخير خورشيد و ماه به فرمان خدا، زماني از گسترش زمين و آفرينش كوه ها و نهرها و درختان و ميوه ها و زماني از پرده‌هاي آرام بخش شب كه روز را مي‌پوشاند.

اين سوره شريف در قسمتي ديگر از آياتش دست مردم را مي‌گيرد و به ميان باغ‌هاي انگور و نخلستان و لابلاي زراعت‌ها مي‌برد و شگفتي‌هاي آن‌ها را بر مي‌شمرد.

سپس در فراز ديگر به بحث معاد و زندگي نوين انسان و دادگاه عدل پروردگار مي‌پردازد و اين “مجموعة معرفي مبدأ و معاد” را با بيان مسئوليت‌هاي مردم و وظائفشان و اين كه هرگونه تغيير و دگرگوني در سرنوشت آن‌ها، بايد از ناحية خود آنان شروع شود تكميل مي‌كند.

باز به مسأله توحيد باز مي‌گردد، و از تسبيح رعد و وحشت آدميان از برق و صاعقه‌، بحث مي‌كند، و زماني از سجدة آسمانيان و زميني ها در برابر عظمت پروردگار سخن به ميان مي‌آورد. سپس براي آن كه چشم و گوش ها را بگشايد و انديشه‌ها را بيدار كند، و بي‌خاصيت بودن بت‌هاي ساخته و پرداخته دست بشر را روشن سازد، آن‌ها را به انديشه و تفكر دعوت مي‌كند و براي شناخت حق و باطل‌، مثال مي‌زند، مثال‌هايي زنده و محسوس‌، كه براي همه قابل درك است‌. به دنبال اين بحث ها مردم را به وفاي به عهد وصلة رحم و صبر و استقامت و انفاق در پنهان و آشكار و ترك انتقام جويي باز تأكيد مي‌كند كه آرامش و اطمينان در ساية ايمان به خدا حاصل مي‌شود سپس سرگذشت دردناك اقوام ياغي و سركش گذشته و آن‌ها كه حق را پوشانده و يا مردم را از حق بازداشتند، متذكر مي‌شود و با تهديد كردن كفار با تعبيراتي تكان دهنده سوره را پايان مي‌بخشد. بنابراين‌، سورة رعد، از عقايد و ايمان‌، شروع مي‌شود و به اعمال و برنامه‌هاي انسان سازي پايان مي‌يابد.

آثار و برکات سوره رعد

۱) جهت زوال ملک ستمگر

نقل از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم: «هرکس سوره رعد را در تاریکی شب زیر نور آتش و بعد از نماز عشاء بنویسد و بر خود بیاویزد و همان ساعت بر در خانه حاکم و سلطان ستمگر و زورگویی برود، موجب زوال ملک و هلاکت او می شود.»

  

لینک دانلود فایل سوره رعد pdf

ارسال پیام