طرز تهیه کله پاچه مخصوص

کله‌پاچه یک غذای ایرانی است که در خاورمیانه هم متداول است. این غذا شاید با ذائقه جهانی مردم دنیا سازگار نباشد اما برای اکثر ایرانی ها بسیار لذیذ است.

کله‌پاچه در ایران معمولاً در رستوران‌های خاصی به نام کله‌پزی یا طباخی سرو می‌شود. کله‌پزها تقریباً همیشه سر کار هستند. مواد اولیه صبح به دست طباخ می‌رسد. طباخ تا ظهر آن را پاک کرده و آماده طبخ می‌کند و سرانجام از ظهر تا صبح فردا آن را می‌پزد. بر اساس یک سنت قدیمی، شب‌های پایانیماه رمضان (۲۳ رمضان ) فروش کله‌پزها زیاد می‌شود و مشتریان بیشتری تمایل به خرید کله‌پاچه دارند.

مواد لازم:

کله پاچه                   یک دست

پیاز                          سه عدد

سیر                         یک عدد

چوب دارچین               شش عدد

فلفل قرمز                 یک قاشق

زنجبیل                      یک عدد

لیمو عمانی               چهار عدد

هل پور شده             هشت قاشق

نخود                       به میزان لازم

آب لیمو                    به میزان لازم

طرز تهیه:

تمام روشهای تبخ کله پاچه یکسان است اما فقط مخلفات آن متفاوت است. در این طرز تهیه با مخلفات مختلف برای خوشمزه تر کردن کله پاچه آشنا می شویم.

در ابتدا کله پاچه را در ظرفی با چند پیاز و سیر قرار دهید تا کمی از بویش گرفته شود.

بعد در ظرفی مناسب پیاز را تفت می دهیم و ادویها را ( هل، پیاز، دارچین، سیر، فلفل قرمز) را اضافه می کنیم و پاچه ها را نیز اضافه می کنیم و تفت می دهیم. سپس کله را اضافه کرده و زنجبیل و لیمو عمانی را هم اضافه می کنیم و روی مواد آب می ریزیم.

در آخر نخود را به مواد اضافه می کنیم و درب ظرف را می گذاریم و به مدت 12 تا 14 ساعت صبر میکنیم تا کله پاچه حسابی جا بی افتد، سپس یک ساعت  مانده به برداشتن ظرف از روی گاز زعفران و آب لیمو را اضافه میکنیم.

خب کله پاچه شما آماده است…نوش جان!

 

 

ارسال پیام