بازار داغ صیغه و سوداگران خوش حساب!

هشدار این مطلب برای گروه سنی بزرگسال نگارش شده است 

دیگه کی ازدواج میکنه بیا برات صیغه ای جور میکنم تا تو دردسر ازدواجم نیافتی.همه جور دختری هم توی دست و بالم هست. پولدار، قد بلند، بالاشهری، پایین شهری…حتی توی شهرستانم تنهات نمیزارم فقط بهم زنگ بزن و بگو کجایی! اگر توی تهران خواستی بیا دفترم آلبوم دارم و انتخاب کن! هم ساعتی هست هم یک روز کامل و هم ماهانه و چند ماهه…

این انتهای مکالمه من و دوست چندین ساله ام بود که چند وقتی از حال هم بی خبر بودیم. چند روز قبل بطور اتفاقی دیدمش و از کار و کاسبی جدیدی که برای خود ساخته بود برایم گفت! کار که چه عرض کنم!

دوستم تعریف میکرد بعد از اینکه به یکی از مدارس مذهبی اطراف تهران رفته به علتی شخصی ادامه نداد، به سربازی رفت. بعد از آن هرچقدر که دنبال کار گشت به نتیجه ای نرسید تا اینکه با یک آقایی آشنا شد و با کمک وی یک سایت اینترنتی همسریابی تاسیس کردند.

در ابتدای کار بیشتر حالت شوخی و سرگرمی برایش داشت اما با دیدن استقبال عجیب و باورنکردنی از سوی مخاطبان سایت این دوستان فکر تازه ای به سرشان زد. او که اکنون روابطش بسیار زیادتر هم شده بود و با آدمهای بیشتری در رابطه با شغلش آشنا شده بود به فکر گسترش کارش افتاد. دوستم می گوید بیشتر برای جلوگیری از به گناه افتادن جوونا دارم اینکارو میکنم.

وقتی با سوال من درباره اسم کارش مواجه شد گفت: اولا کارم شرعیه و مشکل قانونی نداره دوما بیکار بودم و اصلا فک نمیکردم اینقدر ملت استقبال کنن! وقتی از درآمدش پرسیدم یه نگاهی به ماشین تازه خارجیش کرد و گفت خداروشکر خوبه...

بهش گفتم دخترا رو از کجا گیر میاری؟ با یه لبخند کش دارگفت: دختر که زیاده ولی روزای اول زیاد تو دست و بالم نبود ولی خیلی ها رو که می شناختم نفرای جدید رو از دوستاشون بهم معرفی کردن منم که توی پرداخت وجه بهشون بدقولی نمیکردم همشون راضی بودن البته یسری هاشون که مدلای معروفن و قیمتشونم خیلی بالاست رو از طریق یه واسطه آشنا شدیم.

دوستم گفت: بعضیاشون از خودشون خونه هم دارن و اصلا بجز خونه خودشون جای دیگه کار نمیکنن، اینجوری ما یه مبلغ اضافی برای خونه از مشتری میگیریم! ولی بعضیاشون هرجا که مشتری بخواد میرن! مکالمه من و دوستم ۱۰ دقیقه طول کشید و دوستم رفت اما من همچنان توی فکر اثرات دراز مدت اجتماعی شغل بی نام و عجیب دوستم هستم که دقیقا بنیان خانواده ها رو هدف گرفته.

بی سر و سامانی ازدواج موقت سبب ساز معضلات اجتماعی خواهد بود

بی سر و سامانی ازدواج موقت سبب ساز معضلات اجتماعی خواهد بود

  روزنامه وقایع اتفاقیه هم گزارشی از این پدیده فراگیر در سطح شهر می‌نویسد: از طریق یک سایت به دفتر این دلال صیغه در حوالی خیابان جمالزاده آمدم. آلبوم عکسی به من نشان می‌دهد و به هرکدام که می‌رسم، توضیحات خودش را می‌دهد. هر عکس قیمت خودش را دارد.

به او می‌گویم یک قیمت میانگین بده تا یک آمار کلی داشته باشم. پاسخ می‌دهد: از ۴۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر ساعت. البته موضوع جالب، حق معرفی است که او می‌گیرد: من درصدی کار نمی‌کنم.

برای هرکدام از این‌ها‌، دفتر حق‌الزحمه‌ای تعیین کرده از ۱۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان. مبلغ قابل توجهی است؛ به غیر از من چند نفر دیگر هم نشسته‌اند، ولی خبری از بانوان محترم نیست. طبق روال شما یک نفر را انتخاب می‌کنید و مبلغش را دلال محترم می‌گیرد و بعد شما را برای جاری‌ کردن صیغه به جای دیگری معرفی می‌کند که همسر موقتتان را آنجا ملاقات می‌کنید. از آقای «الف» می‌پرسم اگر مدت بیشتری بخواهم، چه مبلغی را باید پرداخت کنم.

می‌گوید: آنوقت ماهیانه باید حساب کنید؛ از یک میلیون تومان هست تا پنج میلیون تومان؛ حق دفتر هم از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است. عجله دارد یا کسی را انتخاب کنم یا دفتر را ترک کنم؛ تلفن دفتر دائماً زنگ می‌خورد و او آدرس یا اطلاعات می‌دهد. از او با حالت شوخی می‌پرسم که ماهیانه چقدر درآمد دارد. پاسخ می‌دهد: زیاد نیست! دردسرش زیاد است، ولی ماهی بالای ۱۰ میلیون تومان برایم درآمد دارد. الان حدود چهار سال است که این‌ کار را انجام می‌دهم. صیغه، غیرقانونی نیست، ولی بعید است برای چنین دفاتری یا حتی برای دلالی آن مجوزی صادر شده باشد.

از طریق یکی از سایت‌ها به یک شماره تلفن دیگر می‌رسم؛ آقای «ن» هم تقریبا مشابه کار دلال قبلی را می‌کند. تلفنی به من توضیح می‌دهد: از ساعتی ۲۰ هزار تومان هست تا ساعتی یک میلیون تومان. او هم حق‌الزحمه خود را می‌خواهد و می‌گوید: ۱۵ درصد پورسانت می‌گیرد. البته او شرایطی هم برای خود دارد؛ اول اینکه باید حتما مجرد باشی، بعد گواهی سلامت هم از پزشک بیاوری. در سایت او حدود ۳۰۰ پروفایل بانوان محترمی که مایل هستند به عقد موقت دربیایند، وجود دارد. آقای «ن» سؤال جالبی می‌پرسد: خودت خانه هم داری یا می‌خواهی معرفی کنم؟! او توضیح می‌دهد که بسیاری از مراجعه‌کننده‌ها به‌دلایلی امکان معرفی خانه ندارند و ادامه می‌دهد: خانه روزی ۱۰۰ هزار تومان است. ساعت ۸ صبح تحویل می‌گیرید و فردایش ۸ صبح تخلیه می‌کنید. به نظر می‌رسد این دلال امکانات بیشتری در اختیار دارد.

از او درباره درآمد ماهیانه‌اش می‌پرسم. او می‌گوید: می‌خواهی همکار ما شوی؟ حدود شش، هفت میلیون تومان. اگر کسی را معرفی کنی، پورسانت می‌دهیم! چندی پیش ناجا اعلام کرد که به هیچ سایت صیغه‌یابی مجوز نداده و با آنها برخورد می‌کند، ولی اگر در اینترنت جستجو کنید به موارد بسیاری برمی‌خورید که به این کار مشغولند! با مسئول یکی دیگر از سایت‌ها صحبت می‌کنم و او می‌گوید: ما صیغه ساعتی نداریم؛ فقط برای جلوگیری از به‌ فساد افتادن بانوان بی‌سرپرست برای آنها شوهر موقت پیدا می‌کنیم. او توضیح می‌دهد: مبلغ مشخصی به زوجه موقت پرداخت نمی‌شود؛ فقط شوهر باید خانه‌ای مناسب همراه با وسایل برای زوجه تهیه کند و در حد معمول خرجی خانه را بپردازد.

او بارها اشاره می‌کند، تنها هدف آنها جلوگیری از فساد و کار خیر است، ولی در آخر از حق‌الزحمه خود نمی‌گذرد که برای هر معرفی و صیغه حداقل شش ماه یک میلیون تومان می‌شود. دکتر ابویی پژوهشگر اجتماعی، کنترل این سایت‌ها و همچنین برخورد با آنها را واجب می‌داند و می‌گوید: بیشتر کسانی که به این افراد معرفی می‌شوند، همسر دارند و ممکن است خانواده آنها در آستانه فروپاشی قرار گیرد.

ازدواج موقت معمولا در هیچ جا ثبت نمی گردد

ازدواج موقت معمولا در هیچ جا ثبت نمی گردد

او ادامه می‌دهد: بسیاری از این خانم‌ها قبلا یا حتی الان زنان خیابانی بودند و در حال‌ حاضر به‌ دلیل برخورد نیروی انتظامی به سمت دلالان رفته‌اند و بسیاری از دلالان صیغه با سوءاستفاده از مشروعیت آن، به نوعی هم به زن و هم به مرد ضربه می‌زنند. یکی از دوستانم می‌گوید: در شهرستان ما آگهی صیغه را می‌توان بر در و دیوارهای شهر دید که حتی قیمت هم دارد! او قیمت‌ها را از ۵۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان متغیر می‌داند.

صیغه لوکس یکی از سایت‌های صیغه‌یابی در ابتدای صفحه نوشته «بهترین‌ها را از ما بخواهید». با شماره موبایل سایت تماس می‌گیرم، دلال محترم می‌گوید: ما مانند سایت‌های دیگه نیستیم، قیمت‌های ما بالاتره چون رو انتخاب دو طرف حساسیم، حتی اگر بخواهی، یک نفر هست که کار اصلی‌اش مدلینگ است و روزی یک میلیون تومان می‌گیرد. او اسم آشنایی را هم می‌آورد و زمانی که متوجه تعجب من می‌شود، می‌گوید: اگر بخواهی همین الان قرار بگذارم تا در فرحزاد ملاقاتش کنی؟ فقط باید ابتدا پنج میلیون تومان به حسابم واریز کنی تا خیالم راحت شود. او از حق‌الزحمه صحبتی نمی‌کند، ولی با این قیمت‌ها می‌شود حساب کرد درآمد خوبی از این راه به‌دست می‌آورد. ا

و می‌گوید: مشتری‌های ما دست‌چین شده‌اند. تا اصالت شخص را نشناسم، کسی را به او معرفی نمی‌کنم. دکتر صادقیان، استاد اقتصاد دانشگاه آزاد، می‌گوید: اصولا دلالی شغل کاذب حساب می‌شود، چه برسد در این مورد که به نظر من هم شغلی کاذب است و هم غیرقانونی. او در ادامه می‌گوید: وزارت ورزش و جوانان قبلا طرح‌هایی داشت برای ساماندهی این موضوع که هیچ‌کدام به مرحله اجرایی نرسید، ولی بهتر است با این وضع متولیان فکر چاره‌ا‌ی برای این پدیده بکنند. به‌هرحال در این مسأله اگر دقیق‌تر شویم، شاید به این نتیجه برسیم که برخورد قضایی با این موارد شاید فقط این فضاها را به سمت غیررسمی‌شدن ببرد. بنابراین باید ریشه‌ها را دید. در شرایطی‌ که هزینه اجاره مسکن در جنوبی‌ترین نقطه تهران ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان است و حداقل دستمزد نیروی کار در شورای عالی کار به ۸۰۰ هزار تومان نیز نمی‌رسد.

این معادله شرایط را پیچیده می‌کند و باز هم پای برنامه‌ریزان اجتماعی و اقتصادی را به‌وسط می‌کشد.

نظر شما درباره این پدیده اجتماعی چیست؟ با ما در میان بگذارید… 

نظرات

  • سجاد سیف
   پاسخ دادن

   دورد به شما
   احتیاج به شماره دوست من نیست شما با یه سرچ ساده رنگ به رنگ و هر جورشو میتونید پیدا کنید …

ارسال پیام